ОЛЬГА КОБИЛЯНСЬКА І ОСИП МАКОВЕЙ: ІСТОРІЯ НЕРОЗДІЛЕНОГО КОХАННЯ

Чи переживали ви коли-небудь невзаємне кохання? Якщо так, то зможете зрозуміти психологічний стан письменниці. Адже вона також була закохана без відповіді. Хто став об’єктом її симпатії, що відбувалося між цими двома і як усе закінчилося – читайте у матеріалі.

Як усе почалося

У 1895 році Осип Маковей (тодішній відомий поет, прозаїк, публіцист, критик) став редактором газети «Буковина» у Чернівцях. Переїхав туди зі Львова. Він уже у той час знав Ольгу заочно, за її творами. Тому через три дні після приїзду питає про можливість зустрічі. Кобилянська не відповідає, а за деякий час сама приходить в редакцію «Буковини». Бачить Маковея – і закохується у нього. Ще б пак: цей високий ставний блакитноокий вусань із русявою чуприною не може не запасти в душу. Та й сама Кобилянська не була такою простою сірою мишкою: модно вдягалася, носила пенсне, курила цигарки.find a waynot an excuse (13).jpg

З того часу між ними починається тісне спілкування. Він редагує її твори, виправляє «поганий стиль», допомагає видати «Царівну» в газеті, виступає її найпершим критиком. Осип був зачарований її талантом, а Ольга – самим Осипом. Він бачив у ній добру подругу, вона його кохала. У листах турбувалася про його зношений одяг, давала поради щодо ведення господарства, жартівливо називала «медведем» через його вайлуватість, надсилала йому букети квітів. А він їй – фіалки. Майже щодня вони гуляли удвох у парку.

19346.jpg
перша сторінка газети “Буковина”

Курортна зустріч

Згодом Ольга їде до батька до курортного містечка Кимполунґа. Запрошує Маковея на екскурсію горами. Він охоче погоджується і одразу приїжджає. Вони гуляли цілісінький день. Але от Осип більше не прийшов, хоча пробув на курорті ще тиждень. Кобилянська, звісно, ображається на нього, але розуміє, що сама у тому винна. Підозрює, що не вміє бути люб’язною та милою, можливо, зачепила його своїми іронічними дотепами.17965848_1086912611442080_1712346126_n

Після повернення з курорту Ольга знову шукає зустрічі з Маковеєм, розписує йому свій буденний маршрут, відверто говорить, що він може її там знайти, якщо матиме бажання. Але Осип жодного бажання не проявляв. Кобилянська дуже мучиться, плаче вночі, страждає від нерозділеного кохання. Її листи до нього дуже відверті, вона не приховує своїх почуттів.

Власне, чому ж так холодно ставиться Маковей до безмежно закоханої у нього жінки? Хто знає. Про це зараз можна лише здогадуватися. Можливо, його бентежила її прихильність до феміністичних ідей. Він не знав, чого ж очікувати від тієї «нової жінки», яку так наполегливо творить з себе Кобилянська. Він навіть написав іронічне оповідання «Емансипація чоловіків», у якому висміяв модні прагнення жінок до рівноправності з чоловіками.find a waynot an excuse (17).png

Сімейне положення: усе складно

Восени 1897 року Осип Маковей приймає пропозицію Івана Франка працювати у «Літературно-науковому віснику» і переїжджає до Львова. Ольгу про це він не повідомив. Як пізніше виправдовувався, боявся її засмутити. Кобилянська дізналася про переїзд випадково від спільних знайомих. Не складно здогадатися, що відчувала вона тоді. Звісно, письменниця пораділа за свого коханого, але щиро сказала, що їй дуже сумно, що він їде. Вона тужила. І припинила писати твори. Можливо, через особисту драму. Але також у цей час вона перебирається з батьками до села Димка, бо тата звільнили з роботи і коштів на життя у місті забракло. А в селі жила її бабуся, був сімейний маєток. Водночас на неї навалюється багато домашньої роботи, яка була неприємною Ользі.

новый коллаж.jpg
маєток у с. Димки

У першому ж номері «Літературно-наукового вісника» надруковано «Меланхолійний вальс» Кобилянської про трьох молодих емансипованих дівчат-інтелігенток. Можливо, так Маковей намагався загладити провину перед Ольгою? Вона пише йому про все: про щоденні справи, хатній побут, враження від прочитаних книжок. Також у цей час зближується з Василем Стефаником. Він закохується в Кобилянську, але письменниця вважає його мужиком і не відповідає взаємністю. Клопочеться за робоче місце у гімназії для Маковея.

find a waynot an excuse (18).jpg
Ольга Кобилянська і Василь Стефаник

Коханий, одружімося!

Восени 1899 року Осип Маковей повертається до Чернівців. Сонячний промінчик надії з’являється у житті Ольги. Її обранець працює заступником викладача, зарплатня у нього невисока, на життя не вистарчає. Про це він одного разу поскаржився товаришці. Вона ретельно усе обдумала, порахувала заробітки (свої, Осипові та батькові) і зважилася на досить сміливий як для того часу вчинок. Кобилянська запропонувала Маковеєві одружитися і жити разом. Не говорить там про любов, а наголошує на економічній вигоді такого співжиття. Щиро зізнається, що піде за Осипом усюди. У цьому ж листі повідомляє, що старша за нього на 4 роки, але різниця у віці не має жодного значення. Жінка сподівалася, що коханий пристане на її пропозицію. Проте Маковей мовчав. Він розумів, що його відповідь не задовольнить Кобилянську, тому не писав їй.find a waynot an excuse (12).png

Ольга дуже важко переживає цю драму. У цей час зближується з Василем Стефаником та Лесею Українкою, які допомагають їй пережити розрив з Маковеєм. Після цієї історії вона перестала вірити чоловікам.

Згодом, у 1903 році Кобилянська пережила інсульт, після чого їй паралізувало частину тіла. А Маковей за 2 роки після того одружився з Ольгою Кордубівною, донькою священика. Ольга втішала себе, що він з тою «домовою куркою» лише через гроші і насправді її не любить. Але Осип писав до дружини листи, сповнені любов’ю та ніжністю, казав, що одруження було його «найрозумнішим ділом». Дітей у пари не було. Маковей помер у 1925 році, а Кобилянська пережила його на 17 років.


Текст: Ірина Ладика,

Фото: Галина Кучманич.

Advertisements

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s