Перша в Україні жінка-композитор

Про надзвичайну пристрасть Лесі Українки до музики знає не кожен. Часом просто не вкладається в голові як одна людина може плекати в собі таку величезну кількість талантів. Багатогранність її творчої натури просто вражає. І хоч майстерна письменниця не пов’язала своє життя з музикою, але все ж вона залишилася її невід’ємною частиною на усе життя. Час від часу геніальні тексти Лариси Петрівни вдало наповнювалися мелодійсністю і милозвучністю та ставали ще досконалішими.

find a waynot an excuse (33).jpg

Коли виникає хист до музики?

Будучи ще зовсім маленькою, майбутня письменниця виявляла неабияку зацікавленість до музичних інструментів. Від природи дівчинка була наділена ідеальним музичним слухом, тому не дивно, що вже у п’ятирічному віці Леся написала невеличку музичну п’єсу. Взагалі, у будинку Косачів дуже часто збиралися талановиті письменники, художники і музиканти, які влаштовували домашні концерти. Це допомагало розвивати природні здібності наполегливої дівчинки та вдосконалити вже набуті навички.

Хто допоміг розкрити талант?

Спочатку музики Лесю навчала тітка по батьковій лінії Олександра Косач-Шимановська.

vol10-128-3
Леся Українка та О. А. Косач-Шимановська. Фото 1906 р.

Невдовзі до цієї справи долучилася і дружина Миколи Лисенка – Ольга О’Коннор, яка володіла професійними навичками гри на піаніно. Варто згадати і про багату на таланти матір Олену Пчілку, яка з дитинства виховувала у своїх дітей любов до прекрасного, та дядька Михайла Драгоманова – відомого громадського діяча та ученого, який також доклав немало зусиль для гідного виховання дівчини.

Наполеглива і важка праця таки зробила свою справу, тому вже через дуже короткий час старанній учениці вдалося досягнути музичної майстерності. Попри те, що Леся займалася лише одну зиму, вона блискуче опанувала техніку гри на фортепіано. В колі близьких друзів дівчина могла добре виконувати складні твори, зокрема сонати Бетховена, п’єси Шумана та Шуберта, а також ноктюрни і вальси Шопена.

find a waynot an excuse (36).jpg

Що сталося?

Протягом певного часу справи з музикою у Лесі Українки складалися дуже добре. Родичі та знайомі навіть пророкували, що колись дівчина обов’язково стане музикантом. Та, на жаль, доля розпорядилася інакше. Про таке майбутнє вже у дванадцятирічному віці Лесі довелося забути. Перешкодою на шляху до мрії стала фатальна хвороба – письменниці діагностували туберкульоз кісток, а це означало, що доведеться назавжди розпрощатися з нездійсненною мрією. Пережити таку звістку ще зовсім юній дівчинці було дуже важко.

find a waynot an excuse (35).png

Згодом вона навіть написала автобіографічний вірш «До мого фортепіано», в якому вилилися усі переживання її душі:

«Коли я смуток свій на струни клала,
З’являлась ціла зграя красних мрій,
Веселкою моя надія грала,
Далеко линув думок легкий рій.
Розстаємось надовго ми з тобою!
Зостанешся ти в самоті німій,
А я не матиму де дітися з журбою…
Прощай же, давній, любий друже мій!»

031
Фортепіано Лесі Українки

Дуже прикро, що Леся Українка так і не змогла реалізувати себе в музичному напрямку. Але хто знає, може якби вона розвивала і надалі свій

талант, то ми б не отримали геніальної письменниці та культурної діячки, творчістю якої буде пишатися ще не одне покоління.

Автор: Тетяна Кійовська,
Фото: Галина Кучманич.

Advertisements

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s