Зів’яле кохання: Леся Українка та Сергій Мержинський

Кохання є невід’ємною частиною життя у кожного з нас. Уявити свого існування без нього дуже важко. Саме це відчуття надихає нас на шалені вчинки та нові звершення. Стало воно частиною долі й талановитої письменниці Лесі Українки. На все життя у її пам’яті закарбувалося ім’я Сергія Мержинського. Але з чого розпочалася історія кохання та чи була вона зі щасливим кінцем? Спробуємо розібратися.

Хто він?

Вперше про Сергія Мержинського згадується у листі Лесі Українки до матері 21 липня 1897 року. Білорус за походженням, чоловік був активним діячем соціал-демократичного руху. Сергій закінчив Київський університет, був цікавою  та освіченою особою. Під час своєї діяльності він став одним із організаторів I з’їзду РСДРП та засновником деяких політичних гуртків у Мінську та Києві. Ззовні Мержинський був гарним чоловіком з чорною бородою, хвилястим волоссям та трохи блідим обличчям.

find a waynot an excuse (73).jpg

Леся Українка про нього писала так:  “Він мало знав життя, і тим тяжче для нього були його грубі поштовхи. Будучи найбільш зворушливим і ніжним товаришем, він до себе викликав гаряче дружнє ставлення, але однак завжди почував себе самотнім, і його улюблений вислів був дуже песимістичний: “Sois malheureux et tu seras seul” (Будь нещасливий і ти будеш самотній)”.

Як перетнулися дві долі?

А розпочалася історія кохання із зустрічі Лесі та Сергія у Ялті – райській місцевині дивовижної краси. Мержинський хворів на туберкульоз, тому за однією з порад вирушив на лікування до одного з ялтинських санаторіїв. У цей самий час там перебувала і Леся Українка. Відносини двох молодих людей після знайомства ставали ближчими та теплішими з кожним днем, а дружба поступово переростала в приязнь та симпатію. Саме цьому чоловікові Леся Українка вперше прочитала свою п’єсу «Блакитна троянда».

find a waynot an excuse (75).jpg
Леся Українка та Сергій Мержинський

Через деякий час Мержинський поїхав у Мінськ, а письменниця ще на рік залишилася в Криму.

Вже у 1899 році Леся повернулася додому, проте вже згодом вирушила до Берліна, де вона перенесла дуже важку операцію.  Коли жінка приїхала додому, то на своєму столі побачила невелику збірку Гейне, яка виявилася подарунком Сергія. На обкладинці він залишив підпис: «Пані Лесі на пам’ять про дружні і сердечні відносини».

Чому кохання виявилося нещасливим?

Якось зустрівшись з Мержинським в Києві, Леся помітила хворобливий стан чоловіка. Саме тоді вона вмовила його знову відвідати Крим, сподіваючись, що лікувальне та чисте повітря того краю обов’язково допоможе одужати. Проте стан здоров’я Сергія все одно погіршувався і він вирішив повернутися на батьківщину. Коли про це дізналася Леся Українка, то спочатку вирішила їхати до коханого, але згодом відклала свій приїзд на деякий час.

Згодом письменниця таки не витримала і вже остаточно зрозуміла, що зволікати не варто. Вона поїхала до Мінська навіть попри невдоволення рідних таким рішенням.

«Все, все покинуть, до тебе полинуть,
Мій ти єдиний, мій зламаний квіте!
Все, все покинуть, з тобою загинуть,
То було б щастя, мій згублений світе!»

Незважаючи на власне погане самопочуття, Леся не відходила від ліжка хворого чоловіка ні на хвилину, намагалася всяко йому допомогти. Про ті страшні дні вона писала так:

find a waynot an excuse (76).jpg

Але найважчим виявилося 18 січня 1901 року. Саме тоді під впливом відчаю та надзвичайного напруження лише за одну ніч письменниця написала драму «Одержима»:

«Зізнаюсь, що я писала в таку ніч, після якої довго буду жити, якщо вже тоді живою залишилась. І писала, навіть не вичерпавши скорботи, а в самому її апогеї. Якби мене хтось спитав, як я з усього цього вийшла живою, я б могла відповісти: «Я з цього створила драму…».

Саме в той страшний вечір Леся розуміла, що Мержинський помирає. Перед своєю смертю чоловік надиктував їй листа, адресованого іншій жінці. Хоч це і завдало неабиякого болю письменниці, та все ж вона виконала останнє прохання чоловіка, бо дуже вже сильно його кохала.

Автор: Тетяна Кійовська,
Фото: Галина Кучманич.

Advertisements

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s